Előzzük meg a baleseteket!
Balesetek mindig történtek és sajnos mindig is fognak történni az emberekkel. Nagy részük egyszerű figyelmetlenségből következik be.
Sokszor tapasztalom, hogy az emberek sok helyzetet alul értékelnek, vagy a saját képességeiket becsülik túl.
Kerüljük el a baleseteket csapatban dolgozva!
A legegyszerűbb módja annak, hogy az ilyen, a saját hibás döntésünkből eredeztethető baleseteket elkerüljük az, hogy ha segítünk egymásnak. Ha látjuk, hogy valaki olyat csinál mint ami szerintünk nem biztonságos akkor ne legyünk szégyenlősek, szóljunk neki. Inkább tartsuk fel egy kicsit feleslegesen és morogjon a bajsza alatt, mint, hogy baleset történjen. Ha valamilyen több embert igénylő feladatot csinálunk, akkor mielőtt megtesszük az első lépést gondoljuk át, hogy a többi embernek mi lesz a része benne. Hol, hogyan, mivel és mit fognak csinálni. Ha rászánunk egy kis időt erre, akkor sok baleset forrását már ilyenkor meg lehet szűntetni. Nagyon fontos továbbá, hogy azok akik éppen belemerültek valamilyen munkába sokszor észre sem veszik ha mi ott vagyunk körülöttük. Sok baleset származik abból, hogy a hirtelen megszólítástól megijednek és ezért beütik valamilyüket, vagy elejtenek valamit. Sok embernek szokása az is, hogy mivel úgy gondolja, nincs a közelben senki, ledobálja maga alá a szerszámokat, feleslegessé vált anyagokat. Ilyenkor balesetvédelmi szempontból a legjobb, ha óvatosan megpróbáljuk felhívni magunkra a figyelmet, odafigyelve arra, hogy ne essen le a létráról ijedtében.
Hogyan kerüljem el a baleseteket, ha egyedül dolgozok?
Csapatban dolgozni bizony könnyebb, de vannak olyan munkakörök, ahol ez nem lehetséges, vagy csak nincs elég létszám hozzá. Ilyenkor nincs aki figyeljen ránk, nekünk kell a saját biztonságunkról gondoskodni. Talán a legjobb módja annak, hogy elkerüljük ilyenkor a baleseteket, ha megpróbáljuk a munkakezdés előtt fejben lejátszani, hogy mit is kell majd csinálnunk és az milyen veszélyekkel járhat. Így azokat meg tudjuk előzni, vagy ha mégis bekövetkeznek, felkészültebben tudunk rájuk reagálni. Általános ökölszabályként elmondható, hogy amit nem ajánlanánk másnak, azt mi se tegyük meg. A közlekedési balesetekhez hasonlóan a háztartási baleseteinket is érdemes másokkal megosztani, megbeszélni. Így a későbbi baleseteket már könnyebben meg tudjuk előzni. Most nem szeretnék hosszasan beszélni a megfelelő munkaeszközökről és védőfelszerelésekről, de ezek minőségét és meglétét mindig mérlegeljük a feladat súlyának függvényében. Például sok baleset származik abból, hogy nyáron a nagy melegben az emberek ráejtenek valamit a szandálba bújtatott lábukra. Ezt egy olyan szandállal, vagy cipővel aminek van az orrában orrmerevítő könnyen el lehet kerülni, és ezek már egy sportcipő áráért is megvásárolhatók.
A baleseteket sajnos nem mindig lehet elkerülni. Ha már bekövetkezett, akkor annak súlyosságától függően azonnal cselekedni kell. A kisebbeket minél hamarabb el kell látni az otthon, vagy a munkahelyen tartott elsősegély felszerelésből. A nagyobb baleseteknél a helyszíni gyors ellátást követően azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt. Ne becsüljük le a baleseteket. Egy mélyebb vágás is már szakszerű sebkezelés és ellátás nélkül (sebtisztítás, fertőtlenítés, a helyzetnek megfelelő kötés, esetleg tetanusz) néhány napon, belül akár komoly szövődményeket okozhat.