Elsősegély nyújtás a háztartásokban
A statisztikák szerint a legtöbb baleset a háztartásokban történik. Ez annak a következménye, hogy a veszélyt otthon rendszerint alábecsüljük.
Kik a legveszélyeztetettebbek a háztartási balesetek során?
Jellemzően a gyerekek és az idősek szenvedik el a legtöbb balesetet a háztartásokban. Gyerekeknél ennek elsősorban a figyelmetlenség az oka. Sokszor nem mérik fel a veszélyforrásokat megfelelően és ez balesetekhez vezethet. Nehéz megelőzni ezeket a baleseteket, hiszen sokszor olyan helyeket találnak meg és olyan helyzeteket hoznak létre amire felnőtt fejjel nem is gondolnánk. Az idősek szintén a veszélyeztetett emberek közé tartoznak a kor velejárói okán. Ráadásul esetükben egy baleset sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint a fiatalabbaknál. Ennek ellenére aki egyik korcsoportba sem tartozik, ne dőljön hátra, hogy neki nem lehet semmi baja. Mindenkinek kötelessége figyelnie magára és társaira otthon is.
Mik a leggyakoribb balesetek a háztartásokban?
Minden háztartás legveszélyesebb helyisége a konyha. Itt rengeteg veszélyforrással találkozik az ember. Forró felületek, vizes és csúszós padló és tárgyak, éles kések, szúrós konyhai eszközök, veszélyes vegyi anyagok stb. De vegyük is ezeket sorba.
Égési sérülések és ellátásuk
Forró felületek, fröccsenő folyadékok könnyen okozhatnak égési sérülést. Főzés és vasalás közben különösen ébernek kell lenni. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a napégés is égési sérülésnek számít, azt is kezelni szükséges. A sérülés mértékétől függően máshogy kell kezelni ezeket, de minden esetben fontos az, hogy mihamarabb megkezdjük az égett felület hűtését. Erre a célra ne a jó öreg tejfölös pakolást használjuk, hiszen egyrészt keveset hűt, másrészt még fertőzésveszélyes is. Napégésre léteznek kifejezetten erre a célra készült napégést csillapító spray-k. Ezekkel sokkal gyorsabban és eredményesebben lehet kezelni a bőrt. Komolyabb égés esetén már a speciális, égési kötszerek alkalmazása szükséges. Ezek egyszerre hűtik a felületet és fertőtlenítik is azt. Ha esetleg ezek nem állnak rendelkezésre, akkor folyó vízzel szükséges hűteni a felületet, de vigyázni kell a túlhűtésre.
Esések és ellátásuk
Elesés, leesés egyaránt előfordulhat otthon, mindkettő egyaránt rendkívül veszélyes tud lenni. Alapvetően mindkét esetben azonos sérülések fordulhatnak el. Ezek jellemzően a zúzódások, ficamok, rándulások és sajnos sokszor törés lehetnek. Ezen balesetek ellen a legjobb védekezés az odafigyelés. Csúszós, egyenetlen felületeken mindenképpen óvatosan haladjunk át. Sokan nem gondolnak rá, de rengeteg baleset származik a botlásokból. Egy burkolatváltó elem, szőnyeg széle sokszor megbosszulja ha csak figyelmetlenül átsiklik felettük az ember. Leesésnél is elsősorban a kiemelt figyelem a legjobb megoldás. A halálos eséses balesetek túlnyomó része 2m alatt történik. Ez abból adódik, hogy míg a tetőn végzett munka során sokan kikötik magukat a megfelelő védőfelszereléssel, egy ablak takarítást már sajnos nem igazán veszünk komolyan. Az így szerzett sérüléseket orvosnak kell megmutatni. Nagy baj esetén (törés, ficam, nagy magasságból történt esés) hívjuk a mentőket. Ezekben az esetekben jobb félni mint megijedni, hiszen akár belső vérzés, agyrázkódás is felléphet amiket azonnal szakértő embernek kell ellátnia.
Vágások, horzsolások és ellátásuk
Éles, hegyes eszközökkel minden nap találkozunk. Ezek nem csak a konyhai kések lehetnek, de egy olló, metszőolló, vagy egy egyszerű gombostű is balesetet okozhat. Vágások, horzsolások esetén a bőr folytonossága megszakad, ami miatt a fertőzések kockázata igen magas. Célszerű e vágott, szúrt sebeket, de még a horzsolásokat is mielőbb lefertőtleníteni. Szerencsés esetben ezzel akár meg is oldódhat az elsősegély nyújtás, ám ilyenkor is érdemes egy sebtapasszal védeni a sebet a kórokozóktól addig amíg be nem forr a seb. Mélyebb sebek esetén rendszerint vérzés is fennáll. Ezeknél a fertőtlenítés, sebtisztítás után el kell állítani a vérzést. Nagyon fontos, hogy amennyiben erős vérzésről van szó azonnal orvoshoz kell fordulni. A kisebb, sebben lévő idegen testeket (pl.: szálka, szilánk) el kell távolítani, azonban a nagyobb méretűekkel nem szabad otthon kísérletezni, haladéktalanul szakemberhez kell fordulni. A vérzések elállításához steril kötszert kell a sebre nyomni és rögzíteni azon.
Mérgezések és ellátásuk
Minden háztartásban előfordul számtalan olyan vegyi anyag amelyek a szervezetbe kerülve mérgezést okozhatnak. Ezek közül nem mindet kell lenyelni, egyes vegyszerek akár a bőrön keresztül felszívódva is veszélyesek lehetnek. Vegyszerek használata során minden esetben figyelmesen el kell olvasni a használati utasításukat és betartani azt. A szükséges védőeszközök használatát komolyan kell venni, hiszen azok a testi épségünk és életünk védelmére vannak. Sajnos a sok különböző vegyszer széleskörű tulajdonságaik miatt nem létezik általános megoldás a mérgezések kezelésére. Minden esetben a csomagoláson lévő instrukciókat kell követni és amennyiben nagy mennyiség került a szervezetbe szakemberhez kell fordulni.
Hogyan kezeljük a háztartási baleseteket?
A legfontosabb a balesetek megelőzése. Mérjük fel a lehetséges veszélyforrásokat és a lehetőségekhez képest igyekezzünk azokat megszüntetni. Néhány jó szokás felvételével már sokat tudunk tenni saját és a velünk egy háztartásban élők biztonságáért. Soha ne hagyjuk magára a forró vízmelegítőt, vasalót, vagy legalább tegyük olyan helyre ahol a gyerekek nem érhetik el azokat. Éles tárgyakat mindig nyéllel előre adjunk oda másnak, így véletlenül sem tud rámarkolni a pengére. A létrát használat előtt ellenőrizzük, hogy biztonságos-e ha billeg ne használjuk. Ha mégis megtörténik a baj, akkor annak komolyságától függően azonnal kezdjük meg az ellátást, esetleg hívjunk mentőt, mentünk orvoshoz. Célszerű otthon tartani elsősegély nyújtáshoz szükséges alap eszközöket és ezeket időnként ellenőrizzük is. Hiába van például otthon kötszer, ha sterilitása már lejárt, akkor nyílt sebre tenni tilos azt. Egy háztartási elsősegély felszerelés nagy segítség lehet mindenki számára. Ezen felül a háztartásban élők igényeit figyelembe véve érdemes egy házi patikát is rendszeresíteni. Ebben láz és fájdalomcsillapítót, allergia gyógyszert, hashajtót, hasfogót, vitaminokat célszerű tárolni. Mivel ezek is lejárattal rendelkeznek legalább félévente át kell nézni és ami le van járva azt cserélni kell.