Hogyan kerüljük el a baleseteket karácsonykor?
A karácsony az év talán legjobban várt időszaka. Ilyenkor a legtöbben összegyűlünk szeretteinkkel és barátainkkal.
A szeretet és béke ünnepét azonban sajnos nagyon sokan kell, hogy a sürgősségi osztályon töltsék az ilyenkor elszenvedett balesetek miatt. Összeszedtem a leggyakoribb baleseteket, hogy Ön már fel tudjon ellenük készülni.
- Törések, zúzódások
A baleseti statisztikák szerint a leesésből származó halálos balesetek közel 80%-a 2m alatti magasságból történik. Most, hogy sikerült ezzel mindenkit sokkolni, gyorsan hozzáteszem, hogy a kis magasságból történő zuhanások elenyésző százaléka ami halálos kimenetelű, jellemzően zúzódásokkal, törésekkel kell számolni. Azért lehet mégis 80% a fent említett érték, mert ebben a magasságban történik a balesetek túlnyomó többsége. Ez abból fakad, hogy ezt a magasságot még nem vesszük komolyan.
Természetesen nem azt javaslom, hogy zuhanásgátlókkal kösse ki magát mindenki otthon amikor a fényfüzéreket akasztgatja. Egy kis odafigyelés már pont elég. A létrát ellenőrizzük mielőtt felállunk rá, hogy nem billeg-e, nincs-e már elhasználódva. Soha ne hajoljunk ki róla nagyon messzire, inkább tegyük új helyre a létrát! Kerüljük el a létra kiváltását a jó öreg „szék tetején sámli és azon a puff” módszerrel! És végül (bár remélem ezt nem is kellene említenem) ittasan soha ne dolgozzunk a magasban!
- Vágások, szúrások
A karácsony velejárója a rengeteg sütés és főzés. Ez önmagában még nem lenne probléma, hiszen ezt máskor is csináljuk, de az ilyenkor lévő kapkodásban a balesetek is sokkal hamarabb előfordulnak. Tipikus a kézen történő vágás és a szúrás.
Jellemzően ezeket késsel ejtjük. Ha lehet, akkor a húsokat kérjük a hentestől kicsontozva, a halakat kifilézve. A gyerekeket tartsuk távol az éles és/vagy hegyes tárgyaktól, a főzés ezen időszakára bízzunk rájuk valamilyen egyéb feladatot. Ha már megtörtént a baj, akkor azt annak súlyosságát figyelembe véve lássuk el. A kisebb vágások, szúrások esetében elég, ha kimossuk, lefertőtlenítjük, majd lefedjük a sebet. Fontos azonban, hogy az ünnepi menü készítése során a seb és környéke nem érhet hozzá az ételhez. Ezt a kézfejet ért sérüléseknél legkönnyebben úgy oldhatjuk meg, ha felhúzunk egy gumikesztyűt. A kisebb kiterjedésű sebeket elég sebtapasszal leragasztani, a nagyobb kiterjedésűek esetében jobban járunk ha steril kötszert teszünk rá. A mély sebekkel (különösen ha csontot, ízületet ért) egy kiadós fertőtlenítés után azonnal forduljunk orvoshoz.
- Forrázás, égési sérülések
A vágások, szúrások kapcsán már beszéltem a főzésről. Főzés során ezek mellett meg is égethetjük, le is forrázhatjuk magunkat. Ezekért javarészt szintén a kapkodás és az ebből eredeztethető figyelmetlenség a felelős. A forró edényekhez érve akár másodfokú égési sérülést is szerezhetünk. A főzővizek leöntésekor könnyen csapódhat a bőrünkre a forró vízből, arról nem is beszélve ha valaki véletlenül magára borítja azt.
A főzés közben lehetőség szerint veszünk fel hő ellen védő védőkesztyűket. Nem kell feltétlenül a bumfordi kétujjas változatokra gondolni, ma már fellelhetők sokkal kényelmesebb, vékonyabb és mégis hőállóbb ötujjas kesztyűk a piacon. Ha viszont már bekövetkezett a baj, akkor a megégett területet azonnal tartsuk hideg vízsugár alá. Ha van otthon speciális hűsítő zselénk az még jobb, hiszen sokkal gyorsabban vonja el a hőt az égett bőrfelülettől. A sebet ilyen esetekben is a korábban olvasottak szerint le kell fedni.
- Lakástűz
Talán nem is történhet annál rosszabb az ünnepek alatt, mint, hogy a kigyullad a lakás. Ennek pedig sajnos egyre nagyobb esélye van. A karácsony a háztartásokban hirtelen megjelenő sok gyertya és csillagszóró miatt mindig is fokozottan veszélyes időszak volt ebből a szempontból. A fényfüzérek és egyéb elektromos fénydekorációk dinamikus terjedésével ez csak fokozódik.
Sajnos ezzel a témával kapcsolatban már volt személyes tapasztalatom, így pontosan tudom milyen apró dolgokon múlhat egy hatalmas katasztrófa. Néhány éve arra lettünk figyelmesek éjszaka, hogy egyre közelebbről hallatszik a tűzoltó szirénája. Mikor kiértünk az utcára láttuk, hogy az egyik közeli házból már sűrű fekete füst szállt ki. Szerencsére a szomszédoknak nem lett baja, de mondanom sem kell, az anyagi kár jelentős volt. Később kiderült, hogy az egyik égősor lett zárlatos. A tűz hamar megfékezhető lett volna, ha az nem akkor üt ki amikor már mindenki aludt a házban. A nap végén amikor elmennek lepihenni kapcsolják ki a fényfüzéreket, oltsák el a gyertyákat, hogy ezek ne maradjanak felügyelet nélkül. Továbbá ezek közelébe ne rakjunk olyan dolgokat amik könnyen meggyúlladhatnak.
- Áramütés
Szerencsére viszonylag ritka a végzetes kimenetelű áramütés, de aki (hozzám hasonlóan) csapta már le úgy a fi relét, hogy áram alatt lévő kábelhez ért az tudja milyen veszélyes tud lenni az áram.
Fényfüzért, izzókat és egyéb elektromos dekorációs elemeket mindig megbízható helyről vegyünk! A már meglévő eszközeinket használat előtt ellenőrizzük le, hogy ne legyen rajta semmiféle sérülés, meghibásodás. A gyerekek kezébe csak felügyelettel adjunk ilyen eszközöket, és ne engedjük őket az áramforrás közelébe nyúlni! Az elektromos eszközöket folyadékoktól fokozottan óvjuk! Tudom, hogy ez utóbbi nagyon banálisnak hangzik, de fontosnak tartom megemlíteni mert volt már belőle halálos kimenetelű baleset.
+1. Karácsonyfa
Aki figyelmesen olvasta a cikket az bizonyára felfigyelt arra, hogy sehol nem említettem meg a karácsonyfákat. Ennek az az oka, hogy mindenhova odaillettek volna, hiszen sok veszélyt tartogatnak. Jórészt ennek is az az oka, hogy nem figyelünk a közelükben, hiszen mi rossz is történhet a szeretet és béke eme szimbólumai körül?
Sajnos az az igazság, hogy nagyon is sok minden. A fa tartóba való faragása során a fejszével csúnya vágásokat ejthetünk a kezünkön. A fa ráborulhat valakire, vagy valamire. A rajta lévő csillagszórók, fényfüzérek, gyertyák kigyújthatják azt, vagy a környezetében a függönyt, terítőt, vagy valami hasonlóan gyúlékony tárgyat. A díszek felrakásakor és levételekor leeshetünk a létráról. Viszont mielőtt mindenki elkezdené ferde szemmel méregetni a fáját gyorsan abba is hagyom a felsorolást, hisz nem az elijesztés, hanem a figyelemfelhívás a célom.
Zárszóként arra szeretnék kérni mindenkit, hogy az ünnepek alatt kiemelten figyeljen saját és embertársai testi épségére. Egy kis figyelemmel a balesetek könnyel elkerülhetők és így mindenki kiélvezheti a közösen eltöltött időt. Az ünnepek alatt próbáljon meg mindenki hátradőlni és pihenni egy kicsit a jövő évi hajtás előtt.