Melyik elsősegély dobozt válasszam magamnak?
Sokan fordulnak hozzánk azzal a kérdéssel, hogy a szabványok mit mondanak, milyen mentőládára is van pontosan szükségük.
Elsősorban a közúti elsősegély-felszerelések esetén merül fel ez a kérdés, de a munkahelyi elsősegély felszerelésekkel kapcsolatosan felmerülő kérdésekben is szeretnénk most segítséget nyújtani.
A közúti mentődobozok esetében az elsősegély felszerelések kiválasztását az határozza meg, hogy azt milyen járműben kell elhelyezni. A 6/1990 KÖHÉM rendelet rendelkezik erről. A rendelet alapján kigyűjtöttük, hogy melyik járműtípusnál melyik elsősegély dobozok kötelezőek:
„A” típusú elsősegély doboz
Oldalkocsi nélküli motorkerékpár, motoros tricikli és négykerekű segédmotoros kerékpár (mopedautó)
„B” típusú elsősegély doboz
Oldalkocsis motorkerékpár, személygépkocsi, tehergépkocsi, mezőgazdasági vontató és lassú jármű, valamint a kizárólag menetrendszerű helyi járatban közlekedő autóbusz.
„C” típusú elsősegély doboz
Nem kizárólag menetrend szerinti járatban közlekedő autóbusz, valamint egyéb olyan jármű esetén, ahol a szállítható személyek száma tíz, vagy annál több, továbbás a tűzoltó járművek.
Sokszor teszik fel nekünk ezt a kérdést: „Egy építkezésen dolgozok munkagépen, ugye akkor nekem a „C” típusú elsősegély doboz kell?”
A fentiekből kitűnik, hogy ebben az esetben is elégséges az autóban megtalálható „B” elsősegély doboz.
Másik gyakori kérdéskör a vízi járművek esete. A rendelet közúti járművekről szól, így ezeket a járműtípusokat nem tartalmazza. Ilyen esetekben a következőt szoktuk javasolni. Amennyiben a szállítható személyek száma meghaladja a 10 főt, a „C” típusú mentődobozt, az alatt a „B” típusú mentődobozt ajánlott alkalmazni.
Szerencsére a megfelelő üzemi mentőláda kiválasztása sokkal egyszerűbb feladat. Itt ugyanis csak az egy munkaterületen tartózkodó dolgozók létszámát kell figyelembe venni.
1-30 főig: „I” típusú elsősegély felszerelés
31-50 főig: „II” típusú elsősegély felszerelés
51-100 főig: „III” típusú elsősegély felszerelés
101-200 főig: „IV” típusú elsősegély felszerelés
Amennyiben például egy cég létszáma 100 fő és egy telephelyen van a cég, elég egy darab „III” típusú elsősegély doboz. Abban az esetben viszont, ha ez a 100 fő több telephelyen oszlik el, mindig az aktuális telephelyen lévő dolgozói létszámot kell figyelembe venni. Ennek megfelelően az egyes munkaterületen más és más típusú mentőládákra lesz szükség.
Gyakori kérdés, hogy a falra szerelhető változat, vagy a sima a jobb. Erre általános válaszként azt lehet mondani, hogy a mentődoboz elhelyezését kell figyelembe venni. Az általános tapasztalat az, hogy irodákban jobb a sima változat, hiszen azt fel lehet tenni egy polcra, ki lehet jelölni egy fiókot a számára könnyen. Az üzemi területekre azonban a falra szerelhető változat a jobb, hiszen így biztosan nem pakol rá senki(szerszámot, félkész terméket, selejtet, stb.). Gyártó csarnokokban rendszerint nagyobb a dolgozói létszám és a fluktuáció is, ezért kiemelten fontos, hogy baj esetén mindenki számára azonnal látható legyen hol van a mentőláda.