Mi a különbség az elsősegély felszerelések között?
Ebben a cikkemben nem az elsősegély felszerelés típusok közötti különbségről lesz szó, sokkal inkább az azonos típusok közötti különbségekről.
Milyen szabványok alapján készülnek az elsősegély felszerelések?
Sokan valószínűleg nem is tudják, de a Magyarországon lévő elsősegély felszerelések egy jelentős része nem a hazai szabványnak, vagy rendeletnek felel meg. Ezt elsősorban a gépjárművekben megtalálható elsősegély dobozok okozzák. Ezek rendszerint a német DIN 13164 szabvány alapján készülnek. A tartalmuk így a magyar rendelet alapján készülő elsősegély felszerelésekétől .(6/1990 KÖHÉM ).teljesen eltér. Mivel az Unióban minden tagországban megfelelnek a más tagországok elsősegély felszerelései is a gépjárművekben, így ezzel önmagában nincs probléma. Ha valamit pótolni kell benne, akkor viszont már a beszerzése nehézségekbe ütközhet.
A munkahelyi elsősegély felszereléseknél szerencsére már sokkal egyszerűbb a helyzet, ugyanis csak azokat fogadják el az ellenőrzésekkor, amik a magyar MSZ13553 szabványnak felelnek meg. Több helyen találkoztam már azzal, hogy elsősorban német, vagy valamilyen más szabványú elsősegély felszerelés van a cégeknél. Ezt használni szabad, de ha csak ez van a telephelyen az súlyos büntetést vonhat maga után.
Az elsősegély felszerelések tartalmi különbségei
A leghúsbavágóbb eltérés az maga a lejárati ideje az elsősegély felszereléseknek. Ezt a benne lévő fertőtlenítő oldat határozza meg, hiszen az 3 éves, míg a steril kötszerek 5 éves lejárattal rendelkeznek. Fontos megjegyezni, hogy az elsősegély felszerelés összeállításának ideje ezért csalóka lehet, hiszen a hozzá felhasznált alapanyagok lejárati ideje számít. Elsősegély felszereléstől függően akár többszáz forint plusz költséget is jelenthet már egyetlen elvesztett hónap is! Célszerű tehát a kiválasztásnál fokozottan figyelni erre.
Az elsősegély felszerelésekben azok elemeit vizsgálva (kötszerek, olló, lélegeztető maszk, stb.) lényegi eltérés nincs. A saját márkás termékeink mindegyike ugyan azon alapanyagok felhasználásával készülnek függetlenül attól, hogy egy utántöltőről, egy fali tartós elsősegély felszerelésről, vagy éppen egy vászontasakos megoldásról van e szó.
Általánosságban tehát elmondható, hogy a lejárati dátum döntő fontosságú és a megfelelő típus kiválasztásánál az elsősegély felszerelés felhasználási helyét és módját érdemes figyelembe venni. A megfelelő típus kiválasztásáról korábbi cikkemben olvashat többet.