Vadász elsősegély felszerelések. Miért is kell ez nekem?
Az egyéni és társas vadászatok népszerűsége megkérdőjelezhetetlen. A vadászatokon mindenkinél kell, hogy legyen vadász mentőláda.
A vadászatokon mindenkinél kell, hogy legyen vadász mentőláda. Mivel kis helyen elfér, könnyű és ha baj van akár életet is menthet, valóban érdemes mindenkinek magával vinni elsősegély felszerelését, ne úgy gondoljanak rá mint egy újabb kötelező elemre.
Vadász elsősegély felszerelés tartalma
A legújabb, 2017-ben bevezetett 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet szerint: „Minden vadászházban elsősegélynyújtó felszerelést kell tartani. A társas vadászat színhelyére az MSZ 13553-as szabványnak megfelelő összetételű elsősegélydobozt kell vinni. Erről, valamint az elsősegélynyújtó felszerelések szükség szerinti pótlásáról a vadászatvezető gondoskodik. Egyéni és társasvadászat során minden vadász köteles „A” kategóriájú elsősegélycsomagot magánál tartani.”
Mivel már régi rendeletről van szó, részletesebben ezt most nem tárgyalom, de az látszik belőle, hogy minden vadásznál ott kell lennie vadász elsősegély felszerelésének, nem elég a vadászházban egy ott elhelyezett mentőláda.
A hivatkozott „A” kategóriájú elsősegély csomag tartalma a következő:
Steril gyorskötözőpólya 10 cm x 5 m: 2db
Steril mull lap 6 x 6 cm/100 lap: 1db
Kéztisztítólap: 4 db
Fóliakesztyű: 1 pár
ragtapasz 1,25 x 5 m: 1 tekercs
olló: 1 db
Sebfertőtlenítő oldat ( 30 ml ): 1 db
sebtapasz 6 cm x 10 cm: 2 db
higénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1db
gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db
elsősegélynyújtás képekben: 1 db
tartalomjegyzék: 1 db
A vadászházba az egyszerre maximálisan ott tartózkodható személyek számától függően kell elsősegély felszerelést választani. Mivel ez jellemzően nem haladja meg a 30 főt, így a vadászok részére egy egyedi, külön vadászházakba valló mentőládát ajánlunk.
Valójában mire is való a vadász elsősegély felszerelés?
A vadászoknál lévő vadász mentőládák az erdőben előforduló kisebb nagyobb sérülések ellátására tökéletesen alkalmasak, de a méretük miatt csak néhány embert lehet velük elsősegélyben részesíteni. Csípések, horzsolások, vágások fertőtlenítésére és gyors kezelésére tökéletesen alkalmasak. A vadászházban lévő elsősegély felszerelések sokkal több kötszert tartalmaznak, így több embert és jobban lehet velük ellátni. A többféle kötszernek köszönhetően már lehet például különféle kötéseket készíteni, végtagokat rögzíteni, így a vadászházba érve érdemes átcserélni a terepen készült kötéseket.
Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ezek csak elsősegély felszerelések, így a komoly sérüléseknél a balesetet elszenvedett személyt ellátás után el kell vinni orvoshoz, vagy mentőt kell hívni hozzá. Különösen igaz ez a lőtt sebekre, ilyen esetekben haladéktalanul mentőt kell hívni és el kell állítani a vérzést.